Cera naczynkowa to problem, z którym boryka się całkiem sporo osób. Zaczyna się niewinnie, ot zwykły rumieniec spowodowany gorącem, wiatrem albo stresującą sytuacją. Polski klimat sprzyja nasileniu objawów- zimą mróz i chłodny wiatr, latem słońce i upały. Przeoczenie pierwszych symptomów prowadzi do pojawienia się kolejnych- ciągłego zaczerwienienia bez konkretnej przyczyny i wreszcie powstania szpecących, różowawych nitek pod oczami czy na nosie, które z biegiem lat i dalszym, mówiąc potocznie, olewaniem sprawy, mogą przeobrazić się w wyjątkowo szpecące, fioletowe siatki na całej twarzy. U mnie pierwsze symptomy rozpoczęły się w wieku 23 lat i od tamtej pory sama dobrze wiem, jak łatwo pogorszyć sprawę chociażby nie robiąc nic. Walka z suchością skóry (miałam kilka lat temu) czy nadmierną produkcją sebum (zdarza mi się czasami) to naprawdę pikuś w porównaniu z ujarzmianiem cery naczynkowej. Ale jak już wspominałam- trzeba cały czas działać, bo tylko dzięki temu możemy jak najdłużej zachować żywotność drobnych naczynek i delikatny rumieniec.
Oczyszczanie
Żele z SLSami, alkoholem i innymi chemikaliami to coś, co może tylko zaszkodzić. Skóra naczynkowa to skóra, która wymaga szczególnie delikatnego traktowania. Agresywne detergenty i alkohol mogą ją dodatkowo podrażnić i wzmocnić problem. Sama woda zaś do umycia buzi nie wystarczy. Najlepiej więc sięgać po żele i pianki do mycia twarzy z łagodnymi detergentami, jak np. glukozyd laurylowy (lauryl glucoside) i dodatkiem wyciągów z takich ziół jak, np. nagietek, czarny bez, hibiskus czy kasztanowiec. Części osób, choć z pewnością nie wszystkim, może posłużyć czarne mydło potasowe Savon Noir na bazie oliwy z oliwek i czarnych oliwek.
Tonizowanie
Niezbędna czynność po umyciu cery. U mnie sprawdzają się do tego tylko i wyłącznie hydrolaty z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli) albo różany. Dobre są również wody kwiatowe z kocanki. Można pokusić się również o przygotowanie własnego toniku na bazie kwiatu lub ziela wykazującego działanie wzmacniające naczynia krwionośne. Warto wybrać w tym celu płatki róży, hibiskus, kwiaty bzu czarnego, dziurawiec czy kwiaty kasztanowca. Połączenie wywaru z wybranej rośliny razem z jej glicerynowym wyciągiem i dodatkiem octowego maceratu z tejże rośliny może dać porządne efekty. O tym jak fachowo przygotować taki tonik przeczytacie
Nawilżanie
Od czasu do czasu skórze potrzeba trochę antyoksydantów i natłuszczenia. W problemach z naczyniami warto aplikować olej z dzikiej róży, bogaty w witaminę C i wzmacniający. Przyda się również olej z pestek granatu. Bogaty w beta karoten i witaminę C olej rokitnikowy także będzie działał profilaktycznie. Świetnym remedium będzie również olejowy macerat z kwiatów dziurawca (o tym jak go zrobić przeczytacie TU).
Regeneracja
Maseczki regenerujące i odżywiające to coś, co dodatkowo może wspomóc cerę. Warto do nich dodawać sproszkowane lub świeże zioła i kwiaty słynące z dobroczynnych właściwości na naczynka, czerwoną lub różową glinkę, wyżej wymienione oleje czy wody kwiatowe o udowodnionym działaniu wzmacniającym naczynka.
To pierwsza część cyklu, w której wymieniłam produkty na bazie roślin, łatwo dostępne w eko drogeriach. W kolejnej części skupię się już na opisaniu samych roślin, które z łatwością możecie znaleźć podczas spaceru, i które przydadzą się Wam zarówno do tworzenia toniku, maseczki czy innego kosmetyku wzmacniającego kruche naczynka, jak i do przygotowania herbatki wzmacniającej od wewnątrz.
Ja na moje szczęście nie mam problemu z naczynkami na twarzy troszkę nogi så naczynkowe ale je można schować pod sposnkami, z twarzą już gorzej :) fajny artykuł i zachowam sobie te informacje bo nie wiem jaką cerę będzie miała moja córcia :)
OdpowiedzUsuńJak zrobić tonik z płatków róży?��Walczę z cerą naczynkową.Dziękuję
OdpowiedzUsuńCiekawie napisane
OdpowiedzUsuńŚwietny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńSama ostatnio zaczęłam się bardzo interesować ziołami i ich działaniem.
OdpowiedzUsuńTo niesamowite jak wiele problemów możemy rozwiązać za pomocą ziół.
OdpowiedzUsuńTakie informacje są niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńTakie informacje należą nie tylko do bardzo ciekawych ale i niezwykle ważnych.
OdpowiedzUsuńKlienci częściej wybierają produkty w ładnych opakowaniach.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten pomysł.
OdpowiedzUsuńDziękuję naturze za te cudowne rozwiązania!
OdpowiedzUsuńOdkrywam tajniki roślinnego wzmacniania kruchych naczynek! 🌿💪 Zdrowe nawyki dla lepszej kondycji skóry i większej elastyczności.
OdpowiedzUsuńWarto jest zapoznać się z tak ciekawymi informacjami.
OdpowiedzUsuń