Zbieramy dziurawiec




Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina powszechnie występująca w Polsce na łąkach, polanach i nieużytkach. Zakwita w okolicach 24 czerwca w dzień św Jana, stąd nazywana jest zielem świętojańskim. Kwitnie do końca sierpnia, czasem nawet do września. Coraz więcej ludzi zna tę roślinę, a komu jest jeszcze nieznana- niech szybko się z nią zapozna. Dziurawiec ma wszechstronne działanie i grzechem jest go nie znać. W tym wpisie przybliżę Wam jego skład i wpływ na ludzki organizm oraz podzielę się przepisem na olej, który ma bardzo pozytywne właściwości.


Skład chemiczny

Roślina zawiera flawonoidy (rutyna, kwercetyna, hiperozyd, kemferol), garbniki katechinowe, fitosterole, witaminę C i PP, barwniki naftodiantrony (hipercyna, pseudohipercyna, hiperyna), pochodne floroglucynowe (hiperforyna, adhiperforyna), kwasy organiczne (kwas, kawowy, kwas chlorogenowy, kwas ferulowy), cholinę, olejek eteryczny, karotenoidy, pektyny.


Działanie

• działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie,
• uspokaja i poprawia nastrój oraz działa przeciwdepresyjnie,
• pobudza wydzielanie i ułatwia przepływ żółci,
• reguluje trawienie, wzmaga apetyt i poprawia przemianę materii,
• ma wpływ rozkurczowy na mięśnie gładkie i ściągający na błony śluzowe,
• łagodzi wzdęcia i objawy nieżytu żołądka,
• ma wpływ moczopędny przez co wspomaga usuwanie z organizmu produktów przemiany materii,
• uszczelnia naczynia krwionośne,
• ułatwia gojenie ran, oparzeń, odmrożeń, owrzodzeń i pomaga w bielactwie,


Zbiory

Na zbiory ruszamy w suchy, najlepiej słoneczny dzień. Zbieramy kwiaty i pąki kwiatowe. Barwnik w nich zawarty, czyli hipercyna zabarwi ręce na ciemnoczerwony kolor, ale po umyciu rąk nie ma po nim śladu. Zebrane kwiaty i pąki suszymy w przewiewnym, zacienionym miejscu, a gotowy susz najlepiej zamknąć w słoiku.



Dziurawcowa herbatka

Idealna do popijania przy stanach zapalnych, wrzodach żołądka i kamicy żółciowej, a takżw w nerwicy, stanach lękowych i kiepskim samopoczuciu oraz przy zapaleniu żył i żylakach.
Łyżkę dziurawca należy spryskać spirytusem, a następnie zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez kwadrans. Gotowy napar trzeba przecedzić i popijać małymi łykami.


Olej dziurawcowy

Ma wpływ antyseptyczny i ściągający na skórę. Uelastycznia ją, wygładza i wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu pajączków. Powinny z niego korzystać osoby z cerą naczynkową i trądzikową. Olej dziurawcowy jest ponadto pomocny w leczeniu łuszczycy i bielactwa. Warto smarować nim również blizny, a także nogi przy żylakach. Można go wykorzystać do masażu zmęczonych mięśni.
Czysty, najlepiej wyparzony słoik należy wypełnić świeżymi kwiatami i pąkami kwiatowymi, a następnie zalać olejem słonecznikowym lub z pestek winogron, tak by olej całkowicie przykrył kwiaty. Zostawić macerat na dwa tygodnie, co jakiś czas zaglądając do środka. Po kilku dniach zmiana koloru maceratu na intensywnie czerwony, powinna stać się wyraźna. Po dwóch tygodniach należy przecedzić macerat przez gazę. Czerwony olej trzeba przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła lub- by cieszyć się jego kolorem- w jasnym szkle z brakiem dostępu do światła.

Piękny kolor oleju dziurawcowego


Uwaga! Przeciwwskazania

Hipercyna powoduje uczulenie na promieniowanie UV, dlatego picie naparów i odwarów z dziurawca oraz używanie oleju dziurawcowego na skórę w okresie letnim jest niewskazane. Mogą powstać wtedy na skórze trudne do usunięcia plamy, a i skóra jest wtedy bardziej podatna na oparzenia słoneczne.

Dziurawiec wchodzi w interakcje z większością leków. Z pewnością nie należy stosować go razem z antydepresantami, tabletkami antykoncepcyjnymi, lekami stosowanymi w leczeniu stwardnienia rozsianego i padaczki oraz warfaryną (nasila działanie przeciwzakrzepowe).

Zioło jest przeciwwskazane również w wysokiej gorączce i niewydolności nerek i wątroby. Nie powinny go stosować również kobiety w ciąży i matki karmiące.


Bibliografia:

• 'Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie' W. Jaroniewski A. Ożarowski
• 'Ziołolecznictwo' A. Ożarowski
• 'Zioła lecznicze' A. Dziak B. Kuźnicka
• 'Zioła Ojców Bonifratrów dla kobiet' pod k. T. Książkiewicza
• https://rozanski.li/1012/olej-z-kwiatw-dziurawca-oleum-hyperici-johanniskrautl-i-ziele-dziurawca-herba-hyperici-w-fitoterapii/

7 komentarzy:

  1. Gratuluję zbiorów, dla mnie zioła to istna magia, dlatego lubię o nich czytać, żeby się czegoś ciekawego dowiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale zaciekawiłaś mnie tym olejem dziurawcowatym :) Słyszałam o naparach, ale właściwości oleju są niesamowite! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie wyglądasz z takim bukietem dziurawca, gdybyś była moją sąsiadką to chętnie bym chodziła z tobą na zbiory :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziurawiec piłam swego czasu na problemy z żołądkiem. Nie wiedziałam, że powoduje uczulenie na promienie UV. Dzięki. Cenna informacja!

    OdpowiedzUsuń
  5. Znamy jego dobroczynne właściwości jednakże nie mama gdzie zbierać. Od dawna wiem (od mamy) o tych promieniach - dobrze że o tym piszesz. To bardzo ważne

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo lubię do Ciebie zaglądać bo potem mogę podrzucac fe informasje mężowi i on biega i zbiera wszystko co nam potrzebne :) fajny wpis z super informacjami :) u nas dziurawiec już jest :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Naturalnie i zdrowo , Blogger