Żółciak siarkowy to jadalny grzyb barwy żółto- pomarańczowej, rosnący na drzewach. Najczęściej spotykany jest na przełomie maja i czerwca i rośnie do późnej jesieni.
Żółciak siarkowy (Leatiporus sulphureus), zwany również hubą siarkową i kurczakiem leśnym, najczęściej rośnie na starych drzewach liściastych i wybiera zarówno okazy chore jak i zdrowe. Najbardziej lubi czereśnie i robinie akacjowe, ale spotyka się go również na brzozach, topolach i wierzbach. Najłatwiej znaleźć go na obrzeżach lasu i przy drodze oraz w parkach i starych sadach. Owocniki rosną dachówkowato, jeden na drugim i są dość grube i mięsiste. Przyrastają bokiem do drzewa.
![]() |
Idealny do spożycia |
Żółciak jest dla drzew najbardziej szkodliwą hubą, ponieważ powoduje zgniliznę drzewa. Okaz, na którym pojawi się huba, ginie nieuchronnie w przeciągu kilku lat. Dzięki temu jednak tworzą się w drzewie dziuple, które stanowią mieszkanie i schronienie dla owadów i ptaków.
Należy pamiętać, że nie wolno go spożywać na surowo, jest wtedy trujący. Należy go zawsze gotować przed spożyciem. Smakuje jak tofu, a podsmażony przypomina odrobinę kurczaka. Najlepszy w smaku jest wtedy, gdy jest barwy pomarańczowawej, mięsisty i ma bardziej owalny kształt. Jasnożółty kolor przechodzący w szarawy odcień świadczy o niskich walorach smakowych.
![]() |
Stare owocniki, nie nadają się do spożycia |
Bibliografia:
• http://lukaszluczaj.pl/zolciak-siarkowy/
Bardzo ciekawy artykuł. Bardzo często widziałem tego typu grzyby na drzewach podczas spacerów.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuń