Nawłoć- żółte dobroci z końca lata


Żółte od nawłoci pola to piękny widok. Większości wydaje się, że to tylko ładne kwiaty ozdabiające nasz krajobraz w sierpniu i na początku września. Nic bardziej mylnego. Nawłoć kryje w sobie wiele dobrego dla naszego zdrowia i urody, o czym zamierzam Wam więcej opowiedzieć w tym poście.

Odmiany nawłoci 

W Polsce występuje sporo gatunków tej rośliny. Najbardziej znane to nawłoć pospolita i te najczęściej spotykane, czyli odmiana kanadyjska oraz późna (olbrzymia). Oprócz nich w górach występuje również odmiana alpejska. Nawłoć chętnie się rozprzestrzenia (szczególnie odmiany kanadyjska i późna są bardzo inwazyjne), dlatego znalezienie odpowiedniego stanowiska do zbiorów nie będzie stanowiło żadnego problemu.


Składniki aktywne

Jeśli chodzi o jej skład, znajdziemy w niej: flawonoidy (rutyna, kwercetyna) o działaniu antyoksydacyjnym, garbniki, saponiny, glikozydy fenolowe, kwasy fenolowe (kwas kawowy, kwas salicylowy), olejki eteryczne oraz sole mineralne.


Nawłoć pospolita 


Zbiory i przechowywanie

W suchy dzień zbieramy całe kwiatostany i układamy w koszyku albo w lnianej torbie. Po przyjściu do domu najlepiej rozłożyć je na godzinę na stole, żeby lokatorzy, których zabraliśmy do domu razem z nawłocią, zdążyli opuścić kwiaty. Nawłoć możemy suszyć rozłożoną na papierze w zacienionym miejscu, związaną w bukiet i zawieszoną pod sufitem, albo w suszarce przez minimum godzinę, dwie, w temperaturze nie przekraczającej 40°C. Ususzoną możemy przechowywać przez całą zimę w szklanym słoiku, bawełnianym woreczku albo papierowej torbie.


Działanie nawłoci
  • działa moczopędnie i przeciwzapalnie na pęcherz moczowy oraz usprawnia pracę nerek. Przyśpiesza wydalanie produktów przemiany materii i toksyn z organizmu,
  • zapobiega kamicy nerkowej,
  • łagodzi nieżyty żołądka,
  • bogata w antyoksydanty- chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami opóźniając procesy starzenia oraz działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i rozkurczowo,
  • uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, dlatego przyda się osobom z cerą naczynkową bądź pajączkami na nogach,
  • łagodzi nadprodukcje sebum, zwęża pory, działa przeciwzapalnie i ściągająco na skórę, dlatego powinny z niej korzystać osoby z cerą tłustą, skłonną do zapychania,
  • może łagodzić dolegliwości reumatyczne,
  • hamuje wydzielanie histaminy, stąd polecana jest alergikom.



Ciekawostki

Jest to roślina miododajna, więc w sierpniu można u niektórych pszczelarzy dostać miód nawłociowy.


Herbatka nawłociowa

1 łyżkę kwiatostanów zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy pod przykryciem na kwadrans. Popijamy w celach oczyszczających, przy stanach zapalnych pęcherza, kamicy nerkowej i dla wzmocnienia naczyń krwionośnych.


Gliceryt nawłociowy

Kwiatostany układamy w czystym słoiku i zalewamy gliceryną, dociskając łyżeczką do dna słoika. Zostawiamy w zacienionym miejscu na 2- 3 tygodnie, po czym gotowy gliceryt filtrujemy przez gazę. Gliceryt można dodawać do olejku lub kremu do cery albo łączyć z nawłociowym naparem i w ten sposób tworzyć tonik.



Bibliografia:
  • 'Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy' A.  Ożarowski
  • 'Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie' A. Ożarowski W. Jaroniewski
  • 'Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów dla kobiet' pod k. T. Książkiewicza
  • rozanski.li

10 komentarzy:

  1. Nie miałam pojęcia że te kwiaty są tak pożyteczne :) super idę jutro szukać i będę pic ;) ja mam problemy z żołądkiem a córka jest alergikiem

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas jest jej sporo :) Kolejna pożyteczna roślina, która rośnie pod nosem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A człowiek wiele razy obok nawłoci przechodzi i nigdy się nad tą rośliną nie zastanawia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego tak zagłębiam się w ziołolecznictwa, tyle przydatnej wiedzy o roślinach, które rosną za darmo, obok nas :)

      Usuń
  4. U Ciebie zawsze chłonę wiedzę jak gąbka <3

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja ostatnio byłam na łące i zastanawiałam się co to za żółte kwiaty, nawet nie wiedziałam, że tyle z niej dobrego można wycisnąć, a herbatka to już w ogóle ekstra!

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie miałam pojęcia, że nawłoć ma takie właściwości. Odkąd pamiętam moja babcia zbierała ją na łąkach, ale raczej do dekoracji domu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Naturalnie i zdrowo , Blogger