Co daje prawidłowe oddychanie?
Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się pomyśleć o swoim oddechu? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy prawidłowo oddychacie? Sądzę, że nie, bo i mnie nigdy się to nie zdarzyło. Oddychanie wydaje się być normalną rzeczą, jak jedzenie czy picie i oczywiście jest nam do życia niezbędne, więc z gruntu zakładamy, że oddychamy tak jak trzeba. A jednak często okazuje się, że oddychamy płytko, nie umiemy oddychać przeponą i popełniamy mnóstwo innych błędów, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które nie mają dobrego wpływu na nasz organizm.
Co daje oddychanie przeponowe?
O prawidłowym oddechu najwięcej mogliby powiedzieć jogini i wschodni mnisi, którzy ćwiczeniom oddechowym poświęcają kawał życia. Według nich świadome oddychanie przeponowe oczyszcza organizm, odmładza, a nawet przedłuża życie.
Pierwszy raz z tym pojęciem spotkałam się na zajęciach z masażu. Prowadząca wychwalała świadome oddychanie przeponą twierdząc, że dzięki niemu ma lepszą kondycję i samopoczucie. Nie byłabym sobą, gdybym nie poszukała informacji na ten temat. Generalnie przyjmuje się, że oddychanie przeponowe dotlenia organizm, dostarcza odpowiednią ilość tlenu do płuc, poprawia kondycję, wspomaga pracę serca, rozjaśnia umysł, uspokaja i wycisza organizm, pomaga radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, obniża poziom bólu, pomaga przy problemach z przewodem pokarmowym.
Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ćwiczenia oddechowe już nie raz pomogły mi przy dolegliwościach żołądkowych. Robione w sytuacjach silnego napięcia i stresu pomagały mi się uspokoić i trzeźwo spojrzeć na sytuację w jakiej się znalazłam. Świadomy oddech przed snem ułatwia mi zasypianie. Co jednak najważniejsze- dzięki ćwiczeniom oddechowym mogę robić wiele ćwiczeń fizycznych i pomagają mi przezwyciężyć ból. Dlatego polecałabym je osobom przechodzącym rehabilitację, uprawiającym sport, zestresowanym i nieumiejącym radzić sobie ze stresem, a także kobietom w ciąży no i oczywiście wszystkim tym, którym zależy na dobrym zdrowiu :)
Jak to robić?
Powietrze zawsze należy wciągać nosem, który nawilża je i oczyszcza, dzięki czemu zapobiegamy przedostawaniu się kurzu czy zarazków do tchawicy i oskrzeli. Oddech ma być spokojny i powolny. Wydech zawsze powinien być dłuższy niż wdech. Podczas wdechu unosi się brzuch natomiast klatka piersiowa się nie rusza. Aby ułatwić sobie sprawę wystarczy położyć jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu i dłońmi pilnować, by unosił się brzuch, a nie klatka piersiowa. Podczas wydechu brzuch opada. Ćwiczenia oddechowe można wykonywać na leżąco, siedząco lub stojąco.
Ćwiczenia
Jeśli chodzi o mnie- najbardziej lubię je robić leżąc na plecach z rękami wyprostowanymi wzdłuż ciała i nogami ugiętymi w kolanach. Na wdechu zaczynam odrywać miednicę od podłoża, następnie kolejne segmenty kręgosłupa aż podpieram się tylko na stopach, głowie i ramionach. Na wydechu wracam do poprzedniego stanu.
Kolejne ćwiczenie to zwykły siad po turecku z wyprostowanym kręgosłupem. Wdychamy powietrze nosem przez 4 sekundy (przypominam, że podczas wdechu unosimy brzuch), następnie zatrzymujemy oddech na 8 sekund, po czym wydychamy powietrze ustami przez 6 sekund wciągając brzuch. To ćwiczenie według mnie ułatwia zasypianie i szybko obniża poziom stresu. Jeżeli poczujecie zawroty głowy, to przerwijcie ćwiczenia i wróćcie do nich później.
Być może dziwicie się tematem dzisiejszego posta jednak trudno nie wspomnieć o ćwiczeniach oddechowych kiedy mówimy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej czy ograniczeniu chemii w życiu codziennym. Jest coraz cieplej na zewnątrz i powietrze czystsze, dlatego zachęcam do wychodzenia w naturę na koc i zrobienia choćby paru porządnych oddechów na świeżym powietrzu. Jak dla mnie idealnym miejscem są okolice Kopca Kraka w Krakowie (zdjęcie powyżej).
A Wy co o tym sądzicie? Ciekawa jestem Waszych opinii w tym temacie.
AUTOR:
Martyna
Wielokrotnie w moim życiu przejawiał się temat świadomego oddychania. Po raz pierwszy chyba na lekcjach gry na klarnecie gdzie oddychanie przeponowe umożliwia wydobycie czystego i rytmicznego dźwięku. Drugi raz było to podczas studiów i zajęć z Emisji głosu. Przez wiele godzin leżeliśmy na matach i ćwiczyliśmy świadomy oddech by prawidłowo wydobywać dźwięki podczas mowy. Takie najnowsze moje doświadczenie z oddychaniem przeponowym to właśnie ćwiczenia jogi. Tu jednak jestem jeszcze zbyt niedoświadczona w tym temacie by wypowiadać się na temat oddziaływania takiego oddychania na oczyszczenie naszego organizmu niemniej jednak warto ćwiczyć takie świadome oddychanie, które z czasem stanie się zupełnie intuicyjnym, a przyniesie wiele wymiernych korzyści.
OdpowiedzUsuńA żeby ten schemat oddychania był dla nas intuicyjny potrzeba trochę czasu i ćwiczeń :)
Usuńodkąd zaczęłam ćwiczyć jogę zauważyłam jak wielką moc ma prawidłowy oddech i jaka w nim siła:)
OdpowiedzUsuńOddychanie jest ważne, lekarka kiedyś zauważyła, że za mało nabieram powietrza do płuc.
OdpowiedzUsuńNo to chyba warto znaleźć chwilę na ćwiczenia oddechowe :)
UsuńNigdy nie spotkałam się z takim tematem, więc pojecie oddychania przeponowego jest mi zupełnie obce, ale tak czytając Twój wpis z ciekawości spróbowałam i powiem Ci, że mi się spodobało. Popróbuję takich ćwiczeń oddechu :)
OdpowiedzUsuńCieszę się i mam nadzieję, że sama wkrótce odkryjesz korzyści płynące z takiego oddechu :)
UsuńŚwietny i bardzo ciekawy wpis :) Od kiedy przeplatam treningi siłowe i cardio z jogą i prawidłowym oddychaniem widzę dużą różnicę :D
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńMoja siostra zauważyła, że migreny które ją męczyły miała przez płytkie oddychanie (w dni gdy były stresy, dużo rzeczy na głowie itp.) Teraz stara się tego pilnować i jest lepiej :)
OdpowiedzUsuńNiestety, tak to już jest, że gdy dopadają nas trudne chwile i stres zaczynamy oddychać płytko, a to nam nie sprzyja. Bardzo cenna uwaga z migreną, sama na nią nie cierpię, stąd w ogóle nie pomyślałam, że oddychanie przeponowe może choć trochę osłabiać ból migrenowy.
UsuńNie bez powodu nam fizjoterapeutą od początku studiów wpaja się do głowy ćwiczenia oddechowe i ich pozytywny wpływ nie tylko na resztę treningu rehabilitacyjnego ale także na cały organizm :)
OdpowiedzUsuńZa bardzo się stresujemy, spinamy mięśnie całego ciała a tymczasem powinniśmy próbować się rozluźniać i "otwierać" naszą klatkę piersiową a nie "zamykać" :)
To dzięki Wam fizjoterapeutom, wieść o prawidłowym oddechu niesie się w świat i rzeczywiście bardzo przydaje się pacjentom :)
UsuńSłyszałam o ćwiczeniach oddechowych, ale trudno jest mi wszystkie moje wynalazki wprowadzać w życie, bo końcu zarabiać na chleb też trzeba :-( Moje plany oddechowe skończyły się tak, że kiedy dopada mnie stres, podenerwowanie, to głęboko oddycham i faktyczne pomaga.
OdpowiedzUsuńWystarczy kilka ćwiczeń przed snem, albo tak jak mówisz- w sytuacji silnego napięcia, to zawsze lepsze niż nic :)
UsuńNigdy się nad tym nie zastanawiałam. Ale bardzo zaciekawił mnie ten temat :)
OdpowiedzUsuńAle świetnie piszesz... tyle się dowiedziałam. Dzięki, Kochana i ściskam wiosennie :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńJa też jestem zwolenniczką oddychania przeponowego. Zaczęłam je stosować bardzo dawno temu, kiedy pojawiły mi się pierwsze migreny. Zauważyłam, że przy takim głębokim oddychaniu czuję się lepiej i mam ulgę w bólu. Później dowiedziałam się, że takie oddychanie pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu, więc staram się codziennie wieczorem w ten sposób sobie pooddychać. Przed egzaminami ustnymi również polecam, bo dostarczamy do mózgu więcej tlenu i po pierwsze tak jak napisałaś uspokajamy się a po drugie lepiej myślimy. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby tak oddychać przez cały czas.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post! Właściwy oddech może naprawdę zdziałać cuda...
OdpowiedzUsuńWarto więc wiedzieć nieco więcej na ten temat. Pozdrawiam :)
Mi nieraz odpowiedni oddech pomógł w uspokojeniu się, więc to nie jest temat z kosmosu :D
OdpowiedzUsuńDla wszystkich poszukujących wsparcia w zdrowym oddechu, koncentratory tlenu przenośne to najlepsze rozwiązanie! Ten przenośny sprzęt rewolucjonizuje opiekę w warunkach domowych. Mogę cieszyć się komfortem terapii tlenowej nie tylko w szpitalu!
OdpowiedzUsuń