Naturalne sposoby na przeziębienia



Sezon przeziębieniowy w pełni, dlatego dziś garść pomysłów na to jak się ratować, gdy dopadnie choróbsko. Darowałam sobie to, co wszyscy znają, czyli czosnek, cebulę, miód i maliny, ale o tych naturalnych środkach też nie zapominajcie.

ZIOŁA

Warto sięgnąć po kwiaty czarnego bzu i kwiat lipy. Napary działają napotnie i antybakteryjnie i pomagają się wypocić również dobrze jak maliny. Jak przygotować napar? Łyżkę kwiatów zalewamy wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Następnie przecedzamy przez sitko i pijemy zagrzebani pod kołdrą żeby porządnie się wypocić :)


SYROPY 

Moim hitem na choróbska jest syrop z pączków sosny który działa odkażająco, wykrztuśnie, antybakteryjnie. Trzy łyżki dziennie wystarczą, bo z tym syropem też nie ma co przesadzać. Jak go zdobyć? No cóż, najlepiej zrobić samemu i robi się to w okolicach marca i kwietnia. Będziemy sobie tutaj taki syrop robić, więc jeśli jesteście zainteresowani, to czekajcie na post w przyszłym roku wtedy powiem co i jak :)

Polecam również syrop z owoców dzikiej róży- jest idealny na ból i drapanie w gardle. Ten można uzyskać w szybki sposób, trzeba mieć tylko owoce dzikiej róży, a te zbieramy we wrześniu i październiku. Więcej pisałam o nim  tutaj



AROMATERAPIA 

Olejki eteryczne są świetną bronią w walce z przeziębieniami. Sięgając po nie trzeba pamiętać, że możemy tu rozróżnić dwa rodzaje olejków:

I. Stosowane przy infekcjach górnych dróg oddechowych, katarze, anginie, zapaleniu zatok, oskrzeli 
  • olejek lawendowy 
  • sosnowy 
  • jodłowy (pichtowy)
  • świerkowy
  • cedrowy
  • szałwiowy
  • miętowy
  • eukaliptusowy 
  • tymiankowy 
  • anyżowy 
  • z drzewka herbacianego 
  • cynamonowy 
II. Stosowane w celu wzmocnienia odporności 
  • goździkowy 
  • cytrynowy
  • z drzewka herbacianego
  • tymiankowy
  • jałowcowy 
Podczas choroby, warto z wyżej wymienionych olejków robić inhalacje dla oczyszczenia zatok czy gardła oraz wmasowywać je w skronie czy zatoki przy zapchanym nosie i zapaleniu zatok, a także w klatkę piersiową i szyję.

NALEWKI 

Na przeziębienia polecam szczególnie trzy nalewki: bursztynową, propolisową i z owoców dzikiej róży. 

Osobiście stosuję propolisową gdyż bardzo dobrze rozgrzewa i jest silnie antybakteryjna. A przy okazji wykorzystuję ją do smarowania ust by chronić się przed opryszczką, która tylko czeka na nasze chwilowe osłabienie. A nawet jak opryszczka nas dopadnie, to też warto ją potraktować tą nalewką, lepiej się wtedy goi.

PRZYPRAWY 

Do spożywanych potraw czy herbatek warto dorzucić imbir, chili, gałkę muszkatołową, kardamon, cynamon czy goździki. Podziałają przeciwzapalnie, rozgrzewająco i antybakteryjnie. Polecam również ssać goździki- to pomaga, gdy męczy ból gardła.



ŚWIECE Z WOSKU PSZCZELEGO

Kiedy chorujemy nie zapominajmy o bliskich, których łatwo zarazić. Szczególnie jeśli nie wietrzymy pomieszczeń, w których przebywamy. Dlatego raz na jakiś czas warto pamiętać o otwarciu okna i... naturalnych świecach z wosku pszczelego. Pachną przyjemnie miodem i oczyszczają powietrze z nadmiaru drobnoustrojów.


Uwaga! Jeżeli czujecie się fatalnie i przez dłuższy czas męczy Was kaszel, warto wybrać się do lekarza, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualne zapalenie oskrzeli lub płuc. Pamiętajcie, że tych schorzeń nie można leczyć na własną rękę. A wszystkie podane przeze mnie pomysły mają charakter informacyjny i zostały przetestowane na mnie i moich bliskich :)

22 komentarze:

  1. Ten syrop z pączków sosny to coś dla mnie nowego i ciekawego, szkoda, że nie można go kupić. Ale nawet leki apteczne jakimś syfem typu barwniki się faszeruje...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja gdzieś słyszałam, że można kupić, ale też z gruntu nie ufam aptecznym specyfikom i wolę prosto z natury :)

      Usuń
  2. takie domowe sposoby to podstawa przy wirusach :) moja cała rodzina leczy się imbirem gdy przeziębienie dopadnie :) Najbardziej lubimy robić napój imbirowy: 10 minut gotujemy pokrojony korzeń imbiru, gdy wywar ostygnie dodajemy trochę miodu lub hyczki (syropu z kwiatu bzu czarnego:) Rozgrzewa i jest naprawdę dobry :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Odkąd zaczełam pić wodę z kwasem askorbinowym, nie choruję :) Ciekawie tu u Ciebie, więc zostanę na dłużej i obserwuję! Buziak na miły weekend :*

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny post, akurat w moim regionie szaleją różne choróbska, więc takiej wiedzy nigdy nie za wiele. Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiedziałam że robi się syrop z pęków sosny, a z dzikiej róży to wolę nalewkę albo z aronii ;) Jeden kieliszek w mroźny dzień rozgrzeje i doda sił :P

    OdpowiedzUsuń
  6. swietny post, zwlaszcza, ze okres przeziebien mozna uznac za rozpoczety...!

    OdpowiedzUsuń
  7. Wolę naturalne metody, ewentualnie leki z apteki, w ostateczności antybiotyki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślałam, że w tym słoiczku z prawej strony to są pekanki i się zastanowiłam jaka jest ich rola w zwalczaniu przeziębień :D
    Bardzo fajny wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziś mi się przydadzą takie metody:)

    OdpowiedzUsuń
  10. O, super! Lubię walczyć z przeziębieniem naturalnymi metodami, choć moje sposoby przy Twoich wydają się trochę prymitywne. ;) Chwilowo (odpukać!) nic mi nie dolega, ale niech tylko zbliży się jakieś choróbsko, to na pewno poratuję się tym postem :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Też zawsze stosuje naturalne metody, mleko z czosnkiem i miodem np. :-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Najbardziej to jesteśmy ciekawe tych syropów :) Z pąków sosny musi smakować ciekawie :D

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja kradnę pomysł na świece z wosku. Tzn. wiedziałam, że palenie takich świec jest zdrowsze niż takich parafinowych, ale nie sądziłam, ze są dobre na przeziębienie. Na problemy z rozwaloną śluzówką nosa (właśnie przez zatoki tak się kiedyś zaprawiłam) pomagają mi też olejki, dosłownie śpię w ich oparach :-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Mi choroba mija jak ręką odjął po herbacie z cytryną i syropem malinowym domowej roboty. Ewentualnie aspiryna na wodę :D

    OdpowiedzUsuń
  15. przydatny wpis;)) szczegolnie w taką pogodę nie trudno o przeziębienie:<

    OdpowiedzUsuń
  16. Nalewkami to ja się mogę leczyć :D

    OdpowiedzUsuń
  17. ja akurat choruje, Twoj post mi pomogl :)/K

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetne zebranie tych sposobów :) Ja mam mamę pielęgniarkę, więc gdy tylko jest pora na przeziębienia, to od razu mogę liczyć na jej rady, domowe sposoby i jeśli to konieczne, odpowiednie leki aby szybko wyzdrowieć :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Naturalnie i zdrowo , Blogger